Bazylika Mariacka

Bazylika Mariacka Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gdańsku to jedna z najbardziej imponujących budowli w Gdańsku. Nie bez powodu nazywana jest “Koroną Gdańska”. Znajduje się w samym sercu Starego Miasta i od wieków przyciąga uwagę przybyszów z całego świata. Jest to wyjątkowy obiekt sakralny, którego zachwycająca architektura i bogata historia z pewnością zainteresują każdego odwiedzającego Gdańsk. 

Historia bazyliki sięga XIII wieku, kiedy to według najstarszych przekazów rozpoczęto budowę pierwotnie małego drewnianego kościoła, a następnie imponującej gotyckiej świątyni. Jej budowa trwała aż 159 lat. W kolejnych stuleciach bazylika była kilkukrotnie rozbudowywana i przebudowywana, co przyczyniło się do jej dzisiejszej formy. Znajdziemy w niej elementy stylu gotyckiego, renesansowego i barokowego.

Wewnątrz bazyliki warto zwrócić uwagę na piękne witraże, rzeźby i obrazy, które są przykładem arcydzieł sztuki sakralnej. Wiele z nich to dzieła najwyższej klasy artystycznej i historycznej, powstające od późnego średniowiecza, przez renesans, po czasy współczesne.

Bazylika Mariacka jest także znana z wielu interesujących faktów. Jest to największa w Europie świątynia zbudowana z cegły i trzecia co do powierzchni na świecie. Może ona pomieścić nawet 20 000 osób. Do wnętrza kościoła prowadzi 7 bram, a jej “koronę” stanowi 11 wież, z najwyższą – mierzącą 78 metrów – wieżą dzwonną. Z umiejscowionego na niej tarasu można podziwiać olśniewającą panoramę Starego Miasta i całego Gdańska.

Jest to bez wątpienia jeden z najważniejszych zabytków Gdańska, którego znakomita lokalizacja pozwala łatwo połączyć zwiedzanie z innymi atrakcjami miasta. Historia Bazyliki, jej architektura i sztuka sakralna zachwycą każdego, kto zdecyduje się na odwiedzenie tego wspaniałego miejsca. Jeśli szukasz niepowtarzalnego doświadczenia i chcesz poznać historię Gdańska, Bazylika Mariacka z pewnością powinna znaleźć się na Twojej liście miejsc do odwiedzenia.

Goście Mariacka Residence mogą przy filiżance aromatycznej kawy podziwiać co rano piękno tej niesamowitej budowli z okien naszego apartamentu i fotografować ją z niedostępnej dla innych perspektywy 🙂 Natomiast wieczorami, te same okna oferują niesamowity widok na zachodzące nad starówką słońce.

You cannot copy content of this page

Call Now Button