Ulica Mariacka

Ulica Mariacka to jedna z najpiękniejszych i najbardziej urokliwych ulic Starego Miasta w Gdańsku.
Jako jedna z nielicznych zachowała swój XIV wieczny charakter i architekturę. Jej czar przyciąga rzesze turystów z całego świata, bez względu na porę roku.
Romantyczny nastrój, tchnący z każdego jej zakamarka sprawia, że jest to ulubione miejsce spotkań zakochanych. Znana jest również z obecności licznych sklepików, w których można nabyć wyroby z bursztynu.
Szczególnym atutem naszego apartamentu Mariacka Residence jest możliwość nieustannego podziwiania jej widoku z okien salonu. Jest to krótka, ale wyjątkowo zachwycająca uliczka, która biegnie od Bazyliki Mariackiej do Bramy Mariackiej przy nabrzeżu Motławy.

Pierwsze informacje na temat ulicy Mariackiej pochodzą z połowy XIV wieku. Wówczas były to tereny podmokłe, więc domy były chronione przed wodą wysokimi, bogato zdobionymi przedprożami. Zostały one całkowicie zrekonstruowane i stanowią znak rozpoznawczy tego miejsca.
Od średniowiecza po czasy współczesne, ulica Mariacka stanowi inspirację dla artystów malarzy, rzeźbiarzy, architektów, pisarzy, czy fotografików.<
Charakterystyczne wąskie fasady gotyckich i barokowych kamienic, rzeźbione rzygacze, czy motywy zwierzęce przed wejściami, nadają ulicy niepowtarzalnego klimatu.
Spacer ulicą Mariacką jest jak podróż w czasie, podczas której bezpośrednio stykamy się z duchem dawnej zabudowy Gdańska.
Dłuższy przystanek na podziwianie architektury i kontemplację tego wyjątkowego miejsca warto zaplanować oczywiście w Mariacka Residence 🙂 A nieco krótszy – w jednej z obecnych tu przytulnych kawiarenek.

Ulicę Mariacką, jak i całe Stare Miasto, warto zwiedzić z przewodnikiem, który opowie o ich wielowiekowej bogatej historii i zdradzi sekretne ciekawostki na temat tej części Gdańska.
Odbywa się tu również coroczne święto – Mariacka pod gwiazdami, któremu na przełomie sierpnia i września towarzyszą międzynarodowe targi bursztynu.

Serdecznie zapraszamy 🙂

You cannot copy content of this page

Call Now Button