Bursztyn

Bursztyn bałtycki jest jedną z najpiękniejszych i najcenniejszych odmian tego kamienia na świecie. To skarb natury, który powstawał przez wieki i od wieków zachwyca ludzi swoją niezwykłą barwą i właściwościami leczniczymi. Historia bursztynu jest bogata i ciekawa, a jego wykorzystanie w różnych dziedzinach życia sprawia, że jest on kamieniem nie tylko pięknym, ale również bardzo cenionym.

Powstanie bursztynu

Bursztyn bałtycki powstał z żywicy drzew iglastych, które przed 40 milionami lat porastały północne tereny dzisiejszej Europy. Drzewa te wytwarzały żywicę, która w ciągu setek tysięcy lat, w kontakcie z powietrzem oraz pod wpływem ciśnienia i temperatury, utwardzała się tworząc bursztyn. Wraz z upływem czasu drzewa wymarły, a ich utwardzona żywica utonęła w wodach morskich.

Historia i wykorzystanie bursztynu

Bursztyn był znany już w czasach starożytnych i od zawsze posiadał wysoką wartość handlową. Ceniony był przede wszystkim ze względu na swoje piękno, ale także ze względu na swoje właściwości lecznicze. Uważano, że ma działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe, dlatego często do czasów współczesnych stosowany jest w medycynie naturalnej, np. do łagodzenia bólu stawów czy migreny. Jest również używany do produkcji kosmetyków i perfum, ze względu na jego zapach i właściwości pielęgnacyjne.

W jubilerstwie bursztyn bałtycki jest bardzo ceniony i od wieków fascynuje ludzi za swoją niepowtarzalną barwę i unikalne piękno. Cieszy się dużym zainteresowaniem wśród kolekcjonerów i biżuteryjnych rzemieślników, którzy tworzą z niego zachwycające i oryginalne ozdoby – kolczyki, naszyjniki, bransoletki, pierścionki. Występuje w różnych kolorach – od jasnożółtego, przez pomarańczowy i czerwony, aż po brązowy. Bursztyny mogą być również bardzo zróżnicowane pod względem faktury. Mogą mieć gładką, błyszczącą powierzchnię lub być matowe i szorstkie w dotyku. Niektóre okazy są całkowicie przezroczyste, podczas gdy inne są mleczne lub mętne. 

Bursztyn jest także wykorzystywany w sztuce. Artystyczne wyroby z bursztynu zdobią muzea i galerie na całym świecie. Tworzone są z niego rzeźby, wazy, kielichy, ramy do obrazów i wiele innych dzieł sztuki.

Jednym z najbardziej znanych dzieł z bursztynu jest „Bursztynowa Komnata”. To zabytek baroku, który był jednym z najpiękniejszych dzieł sztuki XVIII wieku. Komnata była zdobiona bursztynem, złotem i innymi drogocennymi kamieniami. Została zbudowana w latach 1701-1711 na zamówienie Fryderyka I, króla Prus. Po II wojnie światowej, komnata zniknęła bez śladu, stając się jedną z najbardziej tajemniczych zagadek w świecie sztuki.

Inkluzje

Najwyżej cenione przez kolekcjonerów, ale i naukowców są okazy zawierające inkluzje. Inkluzja to zjawisko polegające zatopieniu w bursztynie niewielkich fragmentów roślin czy zwierząt. Te fragmenty zachowują się w bursztynie w stanie nienaruszonym, dzięki czemu stanowią ważne źródło wiedzy dla naukowców. Dzięki nim można poznać wiek bursztynu i jego pochodzenie oraz dowiedzieć się, jakie gatunki zwierząt i roślin występowały w danym okresie oraz jak wyglądały te organizmy przed kilkoma milionami lat.

Gdańsk – światowa stolica bursztynu

Miasto Gdańsk od wieków było ważnym ośrodkiem handlu bursztynem, czego efektem był dynamiczny rozkwit gdańskiego rzemiosła jubilerskiego. Wiele z tych wyrobów, takich jak korale, bransolety, broszki i inne precjoza, eksportowano na cały świat, co przyczyniło się do rozwoju światowej sławy Gdańska jako centrum bursztynowego handlu.

Co roku w Gdańsku odbywają się targi bursztynu i biżuterii – słynne Amberif. To jedne z najważniejszych targów bursztynu, biżuterii i kamieni jubilerskich na świecie. W trakcie targów wystawcy z całego globu prezentują swoje produkty, a goście mają okazję podziwiać najnowsze trendy w jubilerstwie oraz zobaczyć najpiękniejsze wyroby z bursztynu. Targi to również świetna okazja do spotkania z artystami jubilerami, projektantami mody i innymi profesjonalistami z branży, którzy dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem.

Gdańsk jest nazywany światową stolicą bursztynu ze względu na bogatą historię i tradycję związaną z tą szlachetną substancją. Tu ma swoją lokalizację Muzeum Bursztynu z jedną z największych na świecie kolekcji bursztynu. W okolicach Gdańska, na wybrzeżu Morza Bałtyckiego, znajdują się złoża bursztynu bałtyckiego, które dostarczają surowca do produkcji biżuterii i innych wyrobów.

Ulica Mariacka, przy której zlokalizowany jest nasz Apartament Mariacka Residence również jest silnie związana z tym wyjątkowym kamieniem. Słynie bowiem z obecności licznych sklepików i kramów oferujących olśniewającą biżuterię z bursztynu.

You cannot copy content of this page

Call Now Button