Jarmark Dominikański w Gdańsku

Jarmark Dominikański, coroczne wydarzenie odbywające się w Gdańsku, jest nie tylko jednym z najstarszych jarmarków w Polsce, ale także ważnym elementem historycznym i kulturalnym miasta. Jego korzenie sięgają średniowiecza, kiedy to wokół kościoła klasztornego Dominikanów – Bazyliki św. Mikołaja odbywały się targi, przyciągając kupców, rzemieślników i mieszkańców z różnych regionów.

Historia Jarmarku

Historia Jarmarku Dominikańskiego jest związana z bogatą tradycją handlową Gdańska, które było jednym z najważniejszych portów i centrów handlowych Europy Środkowo-Wschodniej. Jarmark odbywał się już od XIII wieku i przyciągał tłumy odwiedzających zarówno z terenów dzisiejszej Polski, jak i z zagranicy. To wyjątkowe wydarzenie stanowiło okazję do wymiany towarów, prezentacji rzemiosł, a także spotkań i integracji różnych kultur.

Jarmark dominikański współcześnie

Od 22 lipca do 13 sierpnia 2023 r. odbędzie się 763 edycja tego ciekawego wydarzenia. Szacuje się, że zeszłoroczny jarmark, z przeszło tysiącem kramów, przyciągnął ponad 7 milionów osób. Jest to więc największa w Polsce (i jedna z największych w Europie) plenerowa impreza handlowo–rozrywkowych.

Podczas Jarmarku Dominikańskiego w Gdańsku można doświadczyć niezwykłej atmosfery pełnej barwnych straganów i regionalnych produktów i rękodzieła, w tym wyrobów z bursztynu, rzeźb z drewna, haftów, ceramiki, czy biżuterii. Jest to doskonała okazja, aby znaleźć oryginalne pamiątki i prezenty oraz skosztować specjałów regionalnej kuchni.

Współczesne wydanie Jarmarku Dominikańskiego w Gdańsku to nie tylko możliwość zakupów, ale także prawdziwe święto dla wszystkich miłośników kultury, muzyki i tańca. Na scenach ustawionych na terenie jarmarku odbywają się występy artystów, koncerty z udziałem lokalnych zespołów muzycznych oraz pokazy taneczne. Dla miłośników kulinariów organizowane są warsztaty gotowania, degustacje regionalnych specjałów i konkursy kulinarne. Nie zabraknie również imprez o charakterze sportowym.

Zwiedzanie Gdańska podczas Jarmarku Dominikańskiego

Jarmark Dominikański to również doskonała okazja, aby poznać gdańską historię i kulturę. Wielowiekowe zabytki na Starym Mieście, takie jak Kościół św. Mikołaja, Bazylika Mariacka, Dom Uphagena, Brama Zielona, czy wreszcie znajdująca się w samym sercu wydarzenia Ulica Mariacka, przy której zlokalizowany jest nasz apartament – Mariacka Residence, przyciągają licznych zwiedzających. Istnieje możliwość zobaczenia tych miejsc i zapoznania się z fascynującą przeszłością Gdańska.

 

Zachęcamy wszystkich do odwiedzenia Gdańska i uczestnictwa w Jarmarku Dominikańskim. To wyjątkowe wydarzenie dostarczy niezapomnianych wrażeń związanych zarówno z tradycją, jak i współczesnością miasta. Przyjdź i ciesz się atmosferą targowiska, poznaj lokalnych rzemieślników, spróbuj wyśmienitej kuchni regionalnej i odkryj piękno Starego Miasta oraz całego Gdańska. Jarmark Dominikański to nie tylko możliwość złowienia perełek na straganach, to prawdziwa podróż przez historię i kulturę jednego z najpiękniejszych miast w Polsce.

You cannot copy content of this page

Call Now Button